Afyon Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Alt Conlere Kısıtlamalar Gelebilir

Alt Conlere Kısıtlamalar Gelebilir

SoleKinG SoleKinG -
19 0

ABD Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) bu altcoinler için kısıtlamaları ile kripto para piyasasına yönelik baskısı devam ediyor. 

Bu altcoinler için menkul değer iddiası

Bir Twitter dizisindeki Adam Cochran, SEC’in son argümanıyla ilgili soruları gündeme getirdi. Kurul, bir sürecin ‘yatırım sözleşmesi’ olarak nitelendirilip nitelendirilmediğini belirleyen Howey Test’i oyuna getirerek BUSD’nin bir menkul değer olduğunu tez etmek istiyor.

Bu direkt SEC’in bir stablecoin’e yatırım yaparak bir ‘kar’ beklentisi olduğuna inandığını gösteriyor. Bu ortada uzmanlar, “Menkul değerler, 1933 Menkul Değerler Yasası tarafından tanımlanan çok daha geniş bir kategoridir. Lakin Kurulun aksiyonları, yasanın ne kadar belgisiz olduğunu kanıtlıyor.” dedi.

Tahvil, faiz sertifikası, borçluluk ispatı ve daha fazlası üzere varlıklar, onları daha çok bir para piyasası fonu üzere yapan temel hazineleri fiyat. Bu, sahipler bundan çıkar sağlamasa bile, sahiplerini güvenliğe maruz bırakır. Bu birebir vakitte menkul değer olabilecekleri argümanını da gündeme getirirken.

SEC gerçek tarafta mi gidiyor?

Uzmanlar, kurulun çok bilgili menkul değerler danışmanı olduğu için BUSD Howey Testini geçemediği için SEC’in yanlış anladığını söyleyen şahısların yine değerlendirmesi gerektiğini ima ediyor.

Şimdi buradaki soru, şayet biri ondan kazanmazsa o vakit nasıl menkul değer olabileceğidir. İnançlı olmak için düzgün yahut yararlı bir güvenliğe muhtaçlık yoktur. Ayrıyeten Cochran, biri onlar için bir pahası elinde tutuyorsa yahut teminat altına alıyorsa, bunu yapacaklarına güvenirken öbür türlü muaf tutulmamanızı önerdi.

DeFi uygulamalarına hakikat hareket

Bernstein Pazartesi günü bir araştırma raporunda, SEC’in kripto borsası Kraken’i ‘hizmet olarak staking’ programını kayıt dışı bir menkul değer olarak sunduğu için suçlamasıyla kripto para piyasası geçen hafta düştü ve çok istikametli düzenleyici hareket telaşlarına yol açtı.

Raporda, Kraken aleyhindeki argümanların borsanın özel programıyla ilgili olduğu belirtildi. Rapora nazaran asıl soru, staking’in kendisinin bir menkul değer olup olmadığı, yoksa Kraken’in programı sunma ve pazarlama biçimine mahsus olup olmadığıdır.

Analist Gautam Chhugani ve Manas Agrawal, ‘Düzenleyicinin, randıman hakkında makul açıklamalar sağlasalar bile, kullanıcıların kriptolarını faal olarak stake etmelerine, stake etmelerine müsaade vermelerine ve hem getiri hem de maliyetler üzerinde direkt geçiş aslına nazaran çalışmasına müsaade verseler bile, düzenleyicinin tüm staking programlarının peşine düşüp düşmeyeceği sorusu karşılıksız kalıyor.” diye belirttiler.

Bernstein, düzenleyicinin tüm staking programlarını yasaklama kararının kolay olmayabileceğini ve kimi firmaların düzenleyici duruşa karşı savaşmaya karar verebileceğini söylüyor. Kurulcu, kripto sanayisinin hala ‘kriptoya has rehberlik yahut düzenlemenin yokluğunun, Howey testi altında kendi başına menkul değer olarak sınıflandırmayacak şeffaf staking hizmetleri sunmayı seçen düzgün oyunculara bile ziyan vermeye devam edeceğini’ savunduğunu belirtti.

Menkul değer sınıflandırması

Howey Testi, bir sürecin yatırım mukavelesi olarak nitelendirilip nitelendirilmediğini belirlemek için ABD Yüksek Mahkemesi davasıyla ilgilidir. Bir süreç bir yatırım kontratı olarak kabul edilirse, menkul değer olarak sınıflandırılır.

Fed, Custodia Bank’ın Federal Rezerv Sistemine katılma başvurusunu reddettikten ve SEC’in bir Wells bildirimi yayınlama kararından sonra, ‘fiatı kriptoya gerçek rampalarda boğmayı’ amaçlayan daha önemli düzenleyici hareketlerin boru sınırında olduğuna dair artan telaşlar olduğunu raporda belirtti. Aşağıdaki görselde birinci 10 stablecoin belirtilmiştir.

Bernstein, bunun USD Coin (USDC) ve Tether (USDT) üzere öbür büyük stablecoin’lere karşı bir hareketin habercisi olup olmadığını yahut bunun BUSD’ye has olup olmadığını soruyor. Bernstein, düzenleyicinin Binance International’ı kendi denetimi dışında gördüğünü ve bu nedenle ‘Paxos aracılığıyla BUSD’yi dizginlemeyi’ tercih ettiğini söyledi.

Notta, bu cins düzenleyici çok erişim, ‘anonim gruplar tarafından zincir üzerine inşa edilen merkezi olmayan finans uygulamalarına hakikat daha fazla hareket’ ile sonuçlanacaktır. Düzenleyiciler, şeffaf bir çerçeve sağlamadan binlerce DeFi kurucusuna karşı bu ‘uygulama yoluyla düzenleme’ yaklaşımını izlemeyi daha da güç bulacaktır. Notta, Singapur ve Dubai üzere daha kripto dostu yargı bölgelerinde ve Hong Kong ve Londra üzere yeni potansiyel merkezlerde büyüme devam edecek. Aşağıdaki görselde birinci 10 stablecoin’i takip eden altcoinler bulunmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir