Afyon Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. BirGün ve Halk TV’nin vinç ticareti tezlerine AFAD’dan karşılık geldi

BirGün ve Halk TV’nin vinç ticareti tezlerine AFAD’dan karşılık geldi

SoleKinG SoleKinG -
10 0

BirGün ve Halk TV’nin başı çektiği birtakım yayın organlarında 6 Şubat’taki Kahramanmaraş merkezli zelzelelerin etkilediği vilayetlerde ‘AFAD’ın denetimindeki vinçler için ailelerden para alındığına göz yumulduğu’ tezleri yer almıştı.

Afet ve Acil Durumu İdaresi Başkanlığı (AFAD) tezlerinin gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

18 bin 53 vinç görevlendirildi

AFAD’dan yapılan yazılı açıklamada sarsıntılardan etkilenen bölgelerde 272 bin 46 işçinin misyon yaptığı, kamu ve özel dalı bünyesindeki 18 bin 53 vinç ve iş makinesinin bulunduğu, Fevkalâde Hal Kanunu (OHAL) ve Afet Kanunu kapsamında bedeli ödenmek suretiyle özel dal bünyesindeki vinç, iş makinesi, arazi aracı ve gibisi araçların da görevlendirildiği kaydedildi.

Depremin yaşandığı birinci andan itibaren işçi, güvenlik üniteleri, mülki yönetim amirleri ve ilgili tüm kamu kurumlarının alanda vazifelerinin başında olduğu aktarılan açıklamada şu tabirlere yer verildi:

Buna karşın kelam konusu haberdeki savlarla ve olaylarla örtüşecek yahut destekleyecek mahiyette bugüne kadar hiçbir şikayet, ihbar, duyum, bilgi yahut evrak, kurumumuza intikal etmedi. Asrın felaketi sonrasında gerekli her türlü önlem alınmasına karşın insani ve ahlaki manada süreci istismar eden bir münferit durumun dahi tespit edilmesi halinde gerekli yasal süreç anında başlatılarak takipçisi olunacaktır.

Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Başkanlığı Dezenformasyonla Uğraş Merkezi de yaptığı paylaşımla BirGün ve HalkTV’nin iddialarını yalanladı.

Kaynak: Ensonhaber

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir