Afyon Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Hatay’a giden Kemal Kılıçdaroğlu’na depremzedelerden reaksiyon

Hatay’a giden Kemal Kılıçdaroğlu’na depremzedelerden reaksiyon

SoleKinG SoleKinG -
34 0

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, zelzeleden en çok etkilenen kentlerden biri olan Hatay’a gitti.

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu’na, Hatay Büyükşehir Belediye Lideri Lütfü Savaş ve İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu da eşlik etti.

CHP başkanının uğradığı yerlerden biri de Kırıkhan ilçesi Cumhuriyet Mahallesi’ndeki bir çadır kent oldu.

Burada yemekhane olarak kullanılan çadıra giren Kılıçdaroğlu, bir küme depremzede ile görüşürken, çok sayıda vatandaş da dışarıda yağmurun altında onu bekledi.

Ana muhalefet partisi başkanı içeridekilerle yaptığı yaklaşık 20 dakikalık görüşmenin akabinde çadır kentten ayrıldı. 

Depremzedeler reaksiyonlu

Dışarıda, yağmurun altında bekleyen depremzedeler ise Kılıçdaroğlu’nun çadırlara uğramadığını ve gereksinimlerini sormadığını söyleyerek ona reaksiyon gösterdi. Bir vatandaş da, Kılıçdaroğlu’nun konuşma yapması için yemekhane olarak kullanılan çadırın ellerinden alınmaya çalışıldığını öne sürdü.

“Kemal Beyefendi gelmiş konuşacak çadırı yok, yağmurda sığındığımız çadırı elimizden almaya çalışıyorlar”

Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşma yapması için depremzedelerin yağmurda sığındığı çadırın alınmak istendiğini söyleyen Sude Çalışkan isimli depremzede, şu tabirleri kullandı:

Bir aydır suyumuz yok. Karataş Mahallesi, Kırıkhan Çarşı olsun, bir gün yalnızca akşamları olmak üzere su veriyorlar. Haftanın 2 günü 3 günü suyumuz yok, çamaşırlar yığılmış. Hatsu, Büyükşehir Belediyesi, CHP öbür da sorumlusu yok. Eşim kanser hastası, bir ay evvel nakil oldu, şu an çadırda kalıyor. Kemal Beyefendi, gelmiş içeride konuşuyor ancak buradaki beşerler hiç umurunda değil. 3-5 kişiyi sabahtan beri etraflarına topladılar, sadece konuşma yapsınlar diye.

İçeriye geçtiler, buradaki beşerler ne diyecek, ne isteyecek hiç umurlarında değil. Sabahtan beri buradayız. Yaklaşmamızı istemediler lakin kendilerine konuşacak şahısları buldular ve içeri geçirdiler. Şu an buraya Kemal Beyefendi gelmiş, ne konuşacak bir çadırı var, ne bir kürsüsü var, hiçbir şeyi yok. Bizim burada sığındığımız küçücük çadırı elimizden almaya çalıştılar, biz de vermedik. Bu yağmurda sığındığımız küçük bir çadır var, sabahtan beri onu elimizden almaya çalışıyorlar.

“Çadırlara uğramadılar, yağmur altında dinlediler, Lütfü Savaş’ı birinci kere gördük”

Çadır kentte yaşayan bir öteki depremzede olan Müzeyyen Koçak ise, yansısını şu sözlerle lisana getirdi:

Mutfakta ne konuşulacaktı yani, çadırlara gelip de tek tek başsağlığı dileyerek muhtaçlıklarını sorsalardı. Bir mutfağa kilitlediler herkesi, kimi sığdı kimi sığmadı, vatandaş yağmurda dinledi. Çadırlara uğramadılar.

Yağmur yağıyor diye mutfağa girdiler. Halk da yağmurun altında kaldı, muhtaçlık falan hiçbir şey sorulmadı. Büyükşehir Belediye Lideri Lütfü Savaş’ı birinci kere gördük. Daha evvel gelmedi.

Depremzedeler bir aydır şebeke suyu verilmemesinden şikayetçi

Öte yandan vatandaşlar, yaklaşık bir aydır şebeke suyunun verilmediğini, bu sebeple duş, çamaşır yıkama üzere imkanlardan faydalanamadıklarını söyleyerek, Hatay Su ve Kanalizasyon Yönetimi Genel Müdürlüğünü (Hatsu) ve CHP’li Büyükşehir Belediyesini eleştirdi.

Kaynak: Ensonhaber

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir