Afyon Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. İsrail Cumhurbaşkanı Herzog: İsrail hayli tehlikeli bir durumda

İsrail Cumhurbaşkanı Herzog: İsrail hayli tehlikeli bir durumda

SoleKinG SoleKinG -
16 0

İsrail’de yargı düzenlemesinin akabinde halkın 10 haftadır gösterdiği yansılar ve protestolar devam ediyor.

İbranice yayın yapan Israel Today gazetesine nazaran İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, Tel Aviv Belediyesi’nin kendisine “fahri hemşehrilik” vermek üzere düzenlediği merasimde açıklamalarda bulundu.

“Biz, epeyce tehlikeli bir durumdayız”

Konuşmasında şu an kendilerini parçalayan iç çekişmeye dair birkaç kelam söylemek istediğini lisana getiren Herzog “Biz, epey tehlikeli bir durumdayız. Bunun siyasi, ekonomik toplumsal ve güvenlik açısından sonuçları olabilir” dedi.

Herzog, içinde bulundukları toplumsal ve anayasal krizden çıkış için bir yol bulmak konusunda büyük bir uğraş gösterdiğinin bâtın olmadığını kaydetti.

“Toplumun daha fazla parçalanmaması için çabalıyoruz”

Koalisyon hükümeti ve muhalefetten krizin tüm taraflarıyla bir ortaya geldiğini hatırlatan Herzog, durumun hayli telaş verici ve güç olduğunu ve sorunun siyasi tahlil ile bağlı olmayıp bir ümit ve istikrar kuracak halin bulunması için dayanılmaz bir gayret sarfedilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Herzog, daha evvel birkaç sefer, ülkesinin derin bir çatışmanın içinde olduğunu ve “toplumun daha fazla parçalanmaması ve anayasal bir kriz yaşanmaması” için çalıştığını belirtmişti.

Netanyahu hükümeti, 21 Şubat’ta tartışmalı yasa teklifini on binlerce göstericinin ülke genelinde gün uzunluğu süren protestolarının gölgesinde birinci tıpta Meclisten geçirmişti. Yasanın geçmesi için Mecliste üç oylama yapılması gerekiyor.

Netanyahu hükümetinin yargı düzenlemesi

İsrail’de başta Tel Aviv olmak üzere çeşitli kentlerde Netanyahu hükümetinin yargı düzenlemesi ve sağ siyasetlerine karşı kitlesel protestolar 10 haftayı geride bıraktı.

Adalet Bakanı Yariv Levin, 5 Ocak’ta Yüksek Mahkemenin yetkilerini sonlandıran, yargının, yargıçların seçimi üzerindeki tesirini azaltan bir yasa planladıklarını duyurmuştu.

Netanyahu başbakanlığındaki koalisyon hükümetinin, yargının kimi yetkilerini Meclise devretmeye yönelik atılımları, Yüksek Mahkeme başta olmak üzere hükümet ile İsrail yargı sistemi ortasında tansiyona yol açmıştı.

Ülkedeki en yüksek yargı mercisi olarak misyon yapan İsrail Yüksek Mahkemesi, Meclisin çıkardığı kanunları, anayasa taslağı olarak kabul edilen “temel yasalara” aykırılık gerekçesiyle bozma yetkisine sahip.

Netanyahu hükümeti, açıkladığı yargı düzenlemesinde, Yüksek Mahkemenin, Meclisin çıkardığı kanunları bozma yetkisinin elinden alınacağını belirtmişti.

Hükümetin yargı paketi içinde açıkladığı hususlar, İsrail içinde ve memleketler arası alanda yargının yetkilerini kısıtladığı gerekçesiyle ağır formda eleştirilmişti.

Kaynak: Ensonhaber

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir