Afyon Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Yunanistan’daki tren kazasında can kaybı arttı

Yunanistan’daki tren kazasında can kaybı arttı

SoleKinG SoleKinG -
12 0

Yunan halkı, tren kazasında kaybettiği canların yasını tutuyor..

Atina’dan Selanik’e giden yolcu treninin Larissa kentinin kuzeyinde yer alan Tempi bölgesinde yük treni ile baş başa çarpıştığı kazada can kaybı arttı.

Yunanistan İtfaiyesi tarafından yapılan açıklamada, tren kazasında hayatını kaybedenlerin sayısının 38’e yükseldiği aktarılarak, yaralanan 72 bireyden 6’sı ağır bakımda olmak üzere 57’sinin hastanelerde tedavi altında olduğu söz edildi.

Teşhis için DNA örnekleri kullanılıyor

Arama-kurtarma çalışmalarının gece boyunca devam edeceğini aktaran itfaiye, 24 araçla en az 72 itfaiyecinin olay yerinde olduğunu belirtti. Yunanistan Polis Sözcüsü Constantia Dimoglidou ise, hayatını kaybedenlerin teşhis etmek için DNA örneklerinin kullanıldığını aktardı.

Atina ve Selanik’te sokaklar karıştı

Kazanın akabinde başşehir Atina’da ve Selanik’te kazanın ihmalden kaynaklandığını ve hükümet kanadından gelen istifaların kâfi olmayacağını savunan kümeler, sokağa indi. Öğrenci kümelerinin düzenlediği şovlara, vatandaşların da iştirak sağlaması ile göstericilerin sayısı kısa sürece binlere ulaştı.

Atina’da parlamentonun önünde başlayan şovlar, Omonia Meydanı’na kadar devam etti. Yalnızca yürüyüş ve sloganların atıldığı şovlar, daha sonra polisle çatışmaya dönüştü. Polis, göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandı.

Tren kazası insan yanlışı kaynaklı

Kaza bölgesini ziyaret eden Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında, kazanın insan yanlışı kaynaklı olduğunu belirtti.

Altyapı ve Ulaştırma Bakanı Kostas Karamanlis’in istifa kararının onurlu bir hareket olduğunu aktaran Miçotakis, Yunanistan Demiryolları Kurumu (OSE) ve bağlı kuruluşu ERGOSE’nin liderlerinin da istifalarını sunduğunu kelamlarına ekledi.

Larissa’da hastanedeki yaralıları ziyaret ettiğini aktaran Miçotakis, hayatını kaybedenlerin yakınları ve yaralılar ile görüştüğünü söz ederek, “Bana ‘neden’ diye sordular ve bana ‘bir daha asla’ dediler. Onlara dürüst bir karşılık borçluyuz” dedi.

Yunanistan Demiryolları Örgütü (OSE) Lideri Nikos Tsikalakis da yaptığı açıklamada, kaza hakkında yürütülen soruşturmanın birinci sonucunun kazanın insan yanılgısından kaynaklandığı tarafında olduğunu söz etmişti.

Tsikalakis, bu türlü bir kazanın gerçekleşmesi için birden fazla faktöre muhtaçlık olduğunu belirtmiş, kazadaki şartların tam olarak şimdi bilinmediğini aktarmıştı. Demiryolu ağındaki emekçi eksikliğine de atıfta bulunan Tsikalakis, ülke çapında 2 binden fazla çalışan olması gerekirken şu anda yalnızca 750 çalışan olduğunu açıklamıştı.

Çipras: Yasta olduğumuz bir devirde sorumluluktan bahsetmek istemiyorum

Ana muhalefet partisi Radikal Sol Koalisyon – İlerici İttifak (SYRIZA) önderi Alexis Çipras da kaza bölgesini ziyaret ederek, yaralıların bulunduğu Larissa kentindeki bir hastaneye gitti. Hastanede kan bağışında bulunan Çipras, “Gördüğüm manzaralar şok edici. Ne yazık ki gençler de dahil olmak üzere onlarca meyyit ve kayıpla anlamsız bir trajedi yaşıyoruz. Yasta olduğumuz bir devirde sorumluluktan bahsetmek istemiyorum, vakti gelince konuşuruz” dedi.

Ülkede 3 günlük yas ilan edildi

Kazanın akabinde 1 Mart-3 Mart ortasında Yunanistan’da tüm kamu binalarında bayraklar yarıya indirilirken, halka açık etkinlikler iptal edildi. Siyasi partiler de nisan ayında yapılması beklenen genel seçimler için kampanyalarını askıya aldı.

Kaynak: Ensonhaber

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir