Afyon Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Siyaset
  4. »
  5. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Putin ile girdiği diyaloğunu anlattı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Putin ile girdiği diyaloğunu anlattı

SoleKinG SoleKinG -
30 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz ay sel felaketinin yaşandığını Kumluca ilçesinde ziyaretlerde bulundu. Rusya Devlet Önderi Vladimir Putin ile Kumluca ve domates konusunda yaşadığı bir diyaloğu paylaşan Erdoğan, “Sayın Putin’e dedim ki ‘bak bizim Kumluca’mız var, bu Kumluca’mızın bir özelliği var, burası adeta bir domates memleketi üzeredir. Kumlucalılara beni mahcup etme.’ Sağ olsun o da bu ricalarımızı kırmadı. Vakit zaman kesilmeler oluyordu ya. Ondan sonra önü açılan o domateslerimizin ihracatında bunları gördük” dedi.

Antalya’da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 12 Aralık tarihinde sel felaketinin yaşandığı Kumluca ilçesini ziyaret etti. Meydanda toplanan vatandaşlara hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, sel felaketinden dolayı geçmiş olsun dileklerini yineledi. 4 aya düşen yağışın 1 günde yağmasıyla; sel felaketinin oluştuğunu, yolların kapanmasına, konut, iş yeri, araç ve seraların su altında kalmasına sebep olduğunu söyleyen Erdoğan, afetin başladığı andan itibaren tüm imkanlarla alana indiklerini belirtti. Erdoğan, “Bakanlarımızı hemen bölgeye göndererek çalışmaların ahengini sağladılar. Çeşitli kurumlarımıza ait 2 bin 385 personel ve 454 araç, selin yaşandığı ilçelerimizde müdahale ve düzgünleştirme faaliyetleri yürüttü. Sel sularının bastığı 624 konut ve iş yeri temizlendi. 14 konut tahliye edildi. Heyelan tehdidi altındaki 8 konut tamamen boşaltılarak, içinde yaşayan vatandaşlarımıza konteyner verildi. Acil ihtiyaçlar için toplam 171 milyon lira ve barınma ile besin malzemeleri kurumlarımızca bölgeye gönderildi. Önceki yıl yaşanan yangın afetinde doğudaki ilçelerimizde yaşayan vatandaşlarımızı yalnız bırakmadık, maddi, manevi her türlü desteği verdiğimiz üzere sel afetinde de sizlerin yanında yer aldık. Sizleri yalnız bırakamazdık. Bir felaket var ve bu felaketin olduğu yerde biz neyiz? Devletiz. Devlet olarak biz halkımızı ve vatandaşımızı yalnız bırakamayız. Bir sarsıntı olabilir, sel afeti, geçen yıl olduğu üzere yangın afeti olabilir. Biz eli bağlı duramayız. Niye? Siz bize bir görev verdiniz. Dediniz ki, ‘Bak emaneti biz size teslim ediyoruz, başımıza bir musibet geldiği vakit; siz bizim yanımızda olacaksınız.’ Biz bunu Manavgat’ta yaptık mı? Yaptık. Muğla’da yaptık mı? Yaptık. Antalya’nın öteki ilçelerinde yaptık mı? Yaptık. Artık de burada yine birebir formda anında bakan arkadaşlarımızı gönderdik, birebir halde bütün kurumlarımızı seferber ettik” dedi.

“4,3 milyar liralık yatırımla süratle tamamlayacağız”

Sel afetlerinin meydana gelmesinde dere yataklarına müsaadesiz ve yanlış müdahalelerin etkisi olduğunu vurgulayan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Burada 558 metre uzunluğunda derenin üzerinde geniş baks vardı. Bu baksı tamamen kaldırıyoruz ve açık sisteme geçerek burayı artık bu cins felaketlerden koruyalım diyoruz. Sel afetinin bu kadar ağır hasara yol açmasında dere yataklarına yapılan, müsaadesiz ve yanlış müdahalelerin etkisi var. Ebediyen söylediğimiz üzere, tabiatın nizamına hürmet göstermek mecburiyetindeyiz. Bize hep şunu söyler büyüklerimiz; ‘Dere yatağında akar.’ İşte o yüzden dereyi yatağından saptırmamak lazım. Bırak yatağında aksın. Bir yerde değerli ölçüye ulaşan yağış varsa, orada katiyetle suların kendi mecrasında tahliyesine imkan verecek dere yatakları da vardır. Bu dere yataklarının önünü kesersek, akıp giden su gün gelir sel olup üzerimize biner. DSİ’nin son yıllarda bölgede yaptığı 1,3 milyarlık yatırım sel felaketinin daha ağır sonuçlara yol açmasını engellemiştir. Lakin ortaya çıkan tablo bundan sonra gibisi yıkımlara maruz kalmamamız için yeni tedbirler almamız gerektiğini gösteriyor. Acil yapılması gereken yeni yatırımların tespitini tamamladık, hazırlıklarını bitirdik, inşasına başlama kademesine geldik. Derelerimizde taşkın müdafaa tesisleri, kimi derelerimizde de mendirek inşa edeceğiz. Kamulaştırma süreçlerinin ardından bizleri sel afetinden koruyacak bu projelerin 4,3 milyar liralık yatırımla süratle tamamlayacağız. Ayrıyeten 23 ağır hasarlı binayı bu yıl içinde inşa edip sahiplerine teslim edeceğiz.”

“Türkiye Yüzyılını sizlerle konuşabiliyorsak işte bu tablo sayesindedir”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 20 yılda Türkiye’yi asırlık eser ve hizmetlere kavuşturmakla gurur duyduklarını lisana getirerek, “Yaptıklarımızı bundan sonra yapacaklarımızın hem teminatı hem birinci adımı olarak görelim. Çok daha büyük bir azim ve kararlılıkla 2023’e girdik. Tarihimizin en üst düzeydeki demokrasi ve kalkınma altyapısını, asıl gayemizin sadece başlangıcı kabul ettiğimizi her fırsatta tekrarlıyoruz. İnşallah bu yeni bölümün ismine Türkiye Yüzyılı diyoruz. Kumluca, Türkiye Yüzyılı’nın değerli bir adımı olacak. Birebir formda Finike, Manavgat, 19 ilçesiyle Antalya o kadar olacak. Dünyanın sağlıktan güvenliğe, besinden güce pek çok başlıkta değerli krizlerle sarsıldığı dönemde biz Türkiye Yüzyılını sizlerle konuşabiliyorsak işte bu tablo sayesindedir. Bu 20 yılda gösterdiğimiz tüm uğraşa ve verdiğimiz tüm efora rağmen hala eksik kalan, aksayan, düzeltilmesi gereken mevzular olabilir. Lakin Antalya’yı şu gördüğünüz hale getiren AK Parti iktidarı, Allah’ın müsaadesiyle bunları da yapacak” kelamlarını kullandı.

“Putin’e, ‘Beni Kumlucalılara mahcup etme’ dedim”

Son olarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir diyaloğunu paylaşan Erdoğan, “Sayın Putin’e dedim ki ‘bak bizim Kumluca’mız var, bu Kumluca’mızın bir özelliği var, burası adeta bir domates memleketi üzeredir. Beni Kumlucalılara mahcup etme.’ Sağ olsun o da bu ricalarımızı kırmadı. Vakit zaman kesilmeler oluyordu ya. Ondan sonra önü açılan o domateslerimizin ihracatında bunları gördük. Artık, hanım kardeşlerim bize domates ikramında bulundular, hakikaten bu domateslerimiz her şeye değer” diye konuştu. – ANTALYA

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir